نکاتی که در شست و شوی انواع پارچه باید بدانید!

شست و شوی انواع پارچه اصولی دارد که اگر از آن ها آگاه باشید می توانید عمر لباس های خود را افزایش دهید. اما برای این که بدانید که چگونه باید انواع پارچه را بشویید باید جنس آن را بشناسید و پس از این که متوجه شدید که لباس شما دارای چه الیافی است می توانید با کمک لیبل پشت لباس و همچنین با استفاده از اصولی که ما در ادامه بیان می کنیم لباس خود را بشویید.

شستن لباس نخی

نخ یکی از بهترین الیاف هایی است که در سراسر دنیا از آن برای تولید لباس استفاده می شود. این نوع الیاف در عین این که دارای لطافت و خاصیت طبیعی بودن است، این امکان را دارد از آن در هر آب و هوایی استفاده کرد.

ویژگی که الیاف نخی دارند و در هنگام شست و شو باید به آن توجه داشته باشید این است که پارچه های نخی دارای خاصیت آبرفت هستند، اما در صورتی که در فرآیند تولید آن ها پروسه ویژه ای روی آن ها صورت گرفته باشد و یا این که در ترکیبات این الیاف در کنار نخ از الیاف دیگری استفاده شده باشد، امکان آبرفت آن وجود ندارد.

شاید شما هم علامت “با آب سر شسته شود” را روی لباس های نخی خود دیده باشید، این مسئله این معناست که اگر شما لباس و یا شلوار نخی خود را به دقت نشویید و از آب سرد استفاده نکنید این امکان وجود دارد که در نهایت شلوار شما به شلوارک تبدیل شود.

در ضمن به یاد داشته باشید که شستن با آب سرد می تواند از رنگ رفتگی لباس و یا شلوار جین جلوگیری کند.

نکته ی دیگری که در مورد لباس های نخی باید به آن اشاره کنیم، در مورد خشک کردن آن است، در مورد این مسئله باید بگوییم که در صورتی در خشک کردن لباس های نخی از حررات زیادی استفاده شود امکان آبرفت آن ها وجود دارد.

پس اگر برای خشک کردن لباس های نخی خود از دستگاه خشک کن استفاده می کنید حررات آن را کمی پایین بیاورید و وقتی لباس هنوز کمی خنک است آن را از دستگاه خارج کنید.

شستن لباس های کتان
پارچه های کتان واقعی از گیاه کتان تولید می شود. مانند نخ، کتان نیز جزو الیافی است که دارای خاصیت طبیعی بودن است که در تولید بسیاری از لباس ها نیز از الیاف کتان استفاده می شود.

اولین نکته ای که در مورد شست و شوی لباس های کتان باید به آن اشاره کنیم این است که بهتر به لیبل پشت لباس های کتان اشاره کنید تا متوجه شوید که آیا نیاز به خشکشویی دارد و یا این که باید به آب شسته شود.

علاوه بر این، لباس های کتان مانند پیراهن و یا شلوار کتان که می توان آن ها را با ماشین لباسشویی شست، باید با توجه به رنگ لباس از درجه مناسب در ماشین لباسشویی برای شست و شوی آن ها استفاده کرد.

تولید کننده ی بلژیکی پارچه کتان در زمینه ی شست و شوی این پارچه توصیه می کند که شوینده های بدون کلر و همچنین آب گرم استفاده کنید.

به یاد داشته باشید که پارچه های کتان، آب زیادی را به خود جذب می کند، پس در شستن لباس های کتان بهتر است که لباسشویی را پر از آب نکنید.

همچنین برای خشک کردن پارچه های کتان نیز می توانید این نوع پارچه را یا روی خشک کن و یا داخل هوای آزاد آویزان کنید تا خشک شود.

برای اتو کردن لباس های کتان نیز باید آن ها را از پشت اتو کنید و از بخار اتو استفاده کنید.

شستن الیاف پلی استر
از پلی استر برای تولید لباس های رنگ و با دوام استفاده می شود که نگهداری لباس های پلی استر نسبت به الیاف دیگر، آسان تر است.

نکته ای که وجود دارد این است که بیشتر لباس هایی که از پلی استر برای تولید آن ها استفاده شده است را می توان با ماشین لباسشویی شست ولی باز هم توصیه می کنیم که لیبل پشت لباس را مطالعه کنید.

اگر برای خشک کردن این گونه لباس ها از خشک کن استفاده می کنید، توصیه می کنیم زمانی که لباس هنوز کمی خشک است آن را از خشک کن خارج کنید، این کار باعث می شود که هم لباس چروک نشود و یا هم این که الکتریسته در لباس ایجاد نشود.

در صورتی که لباس شما که دارای الیاف پلی استر است نیاز به اتو دارد توصیه می کنیم که از حررات بالا برای این کار استفاده کنید، زیرا الیاف پلی استر با حررات بالا آب می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *